Ana içeriğe atla

Sivasspor - Beşiktaş

Beşiktaş ilk yarının son maçında deplasmanda Sivasspor'a 2-1 yenilerek zirve yarışında kan kaybetmeye devam etti. Pozisyonlar bulmasına rağmen skoru alamadı ve puan durumunda 6.sıraya gerileme tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Maçı enine boyuna konuşalım.

İLK YARI
Beşiktaş maça geçen haftaki Atiba-Medel orta ikilisi ile başladı. Şenol Güneş kazanan takımı bozmak istemedi. Bu kez yanlış giden şeyler vardı Beşiktaş'ın kanat oyuncuları beklerin görevini yerine getirmesini baya zorlaştırıyor. Babel ve Quaresma çizgi oyuncuları olduklarından, kanatları beklerin kontrol etmesi gerekirken bunu yapamadılar. Quaresma daha 20.saniyede ortayı açınca Beşiktaş'ın klasik oyununda ısrar edeceğini herkes anladı.
  İlk yarım saatin hücum yönlerine bakarsak Beşiktaş neredeyse her 4 hücumdan 3'ünü kanatlardan yapmış. Sivasspor zaten bunu istiyordu. Akhisar,Malatya,Kayseri hepsi bunu istedi ve puanı aldı.
 Beşiktaş'ın sorunu orta yapmak değil ortalarla sonuç alabilirsiniz. Beşiktaş ezbere orta yapıyor ve ortaları yanlış oyuncular açıyor.
     Ricardo Quaresma'nın 7 tane anahtar pası var ama bunların hepsi orta. İşte sorunu bu Beşiktaş'ın oyunu pasla kuramıyor.
   Babel'in ortasına bakar mısınız, Beşiktaş'ın ceza sahasında 1 oyuncusu var ve Babel orta yapıyor.

   Diğer bir üzücü nokta ise Beşiktaş'ın half space organizasyonlarını hiç yapmaması. Dan dun orta yapma oyunu Beşiktaş'a ilk yarıda 21 puan kaybettirdi.
Beşiktaşta ayağına top isteyen çok fazla adam var, topsuz oyunda hareketsizler ve top kaybı yaptıklarında da takımı geriye koşturuyorlar. Bunların başında Talisca ve Quaresma geliyor onlardan vazgecmek zor ama Beşiktaş'a zarar veriyor bu oyunları.
    Sivasspor'un baskısı ve Beşiktaşlı futbolcuların alanları dolduraması sürekli yana ve geriye pas yapmalarıyla sonuçlandı.
    Beşiktaş'ın kanat oyuncuları Babel ve Quaresma'nın ilk yarıdaki pasları.İKİNCİ YARI
İkinci yarıda Negredo'nun oyundan çıkması herkese 'aaaaa' dedirtti adeta. Çok istekli ve motive bir Negredo'nun çıkmasını anlayamadım ben. Beşiktaşta değişen bir şey yoktu. Cenk de pasif kaldı. Organize olamadı Beşiktaş, maçı 49 ortayla bitirdi.
      Maç boyu yapılan ortalar.

Beşiktaş ikinci yarıda hücumda hiç çoğalamadı desek yeridir.Görsellerle bakalım.
 
    Hem çoğalamıyor hemde yanlış bir orta deniyor Beşiktaş.Oysa yapması gereken şuydu.
   Medel'in yaptığı gibi rakip oyuncuları oyundan düşürerek 'net' pozisyona girmeliydi Beşiktaş.
   Sivasspor savunmasının verdiği boşlukları da hiç kullanamadı Siyah Beyazlılar.
   Gary Medel dün yine sahanın en iyilerindendi. Zaten elle tutulur 2-3 isim dışında kötü oynadı Beşiktaşlı oyuncular.
   Beşiktaş topu bırakmadı ama topu 3.bölgeye verimli aktaramadı. %58 topla oynama ile 1.sırada Beşiktaş var. Topa sahip olmak değil efektif kullanmak önemli.

Beşiktaş için devre arası çok kritik gerekli müdaheleler yapılmazsa şampiyonluk gidebilir. Mutlaka Talisca'dan daha etkin bir 10 numara lazım takıma. Quaresma'ya dur demenin,oyun planını değiştirmenin zamanı çoktan geçti ama hala şans var. Şenol Güneş bir an önce kendine gelip takımı ayağa kaldırmalı.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DEĞİŞEN FUTBOL: PACKİNG & İMPACT

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz packing ve impact pas kavramlarının çok bilinmediğini gördüğüm için bir yazı yazmak istedim. Futbol istatistiklerinde nadiren gördüğümüz bu iki pas çeşidine beraber bakalım.

 Öncelikle 'packing' pas ile başlayalım. PACKİNG en basit tanımla 'adam geçmek' demek. Oyuncunuzun rakip topun arkasındayken dribbling yahut pas ile en az 1 oyuncuyu oyundan düşürmesi demek. Matematikte ve futbolda yazılar çoğu zaman havada kalır gelin görsellerle biraz daha ayrıntılı bakalım.

 Liverpool-Dortmund maçında Dortmund'un Reus ile buldugu golde Hummels'in pasıyla tam 6 Liverpoollu oyuncu devre dışı kalıyor. Videoyu da koydum en sonda.

 İtalya-İsveç maçından Bonucci ve Packing pasları.


 Gelelim impact pasa, impact pas packingden farklı olarak rakibin savunma oyuncularından birini pasla veya dribblingle oyundan düşürmek demek. Aslında dikine gitmeyen çoğu pasın sizin skor bulmanıza yardımcı olmadığını en net belirten rakamlar packing ve impact say…

Şans Yok, Graeme Jones

Roberto Martinez'le ilk tanıştığımda, karımla ilk kez tanıştığımdaki hisleri yaşadım. İşe yarayacağını biliyordum. Biz aynı temel değerlere inanan ve benzer yöntemlerle bir takım kurmak isteyen çok farklı geçmişlerden ve farklı kültürlerden iki insanız. Bu hayatı hemen kolaylaştırdı. Roberto’nun Swansea City’sine katılan ilk imzaydım. Güney Galler’e varınca, potansiyellerinin altında oynayan bir grup oyuncu buldum. Dış etkenler önüne geçiyordu. Henüz ayrıldığım ve 6 aylığına ilk asistan menajer olduğum, Hamilton Academicals’a benzer bir durumdu. Bu 6 ay bana kendimle ve hatta oyuncularımla anlaşma konusunda çok şey öğretti. Güçlü bir kişiliğim olduğunu keşfettim. Hamilton’da pek hoşuma gitmeyen ve hakkında bir şeyler yapmaktan korkmadığım şeyler vardı. Nihayetinde, oyuncuların güvenilir olma hakkını kazanıncaya kadar yönlendirilmeleri gerektiğini öğrendim. Bu olur olmaz, oyuncu odaklı bir ortamda çalışabilirsiniz. Futbolda, bazen rolüne oynamak zorundasın. Swansea'da, Roberto…

Başakşehir - Beşiktaş

Beşiktaş Süper Lig'in 26.haftasında deplasmanda Başakşehir'e 1-0 yenilerek şampiyonluk yarışında ağır bir yara aldı. Son haftalarda düşüşe geçen Başakşehir için ayağa kalkma maçıydı, Beşiktaş içinse şampiyonluk için büyük bir adım atma...

Maç Abdullah Avcı'nın istediği gibi başladı. Beşiktaş'a karşı hep presle oynayıp topu 'oyun becerisi' en zayıf oyuncuya bırakarak zaferler elde etmişti. Bugün de maçtan önceki röportajda bundan bahsetti. Beşiktaş top kendisinde değilken sürekli koşmak zorunda kalıyor yaş ortalaması yüksek bir takım için bu büyük bir handikap. Avcı bu yüzden hem topa sahip oldu hem de Beşiktaş'a aktif pres uyguladı.
İlk 15 dakikaya baktığımızda Başakşehir'in topa %56 sahip olduğunu oyunu da Beşiktaş yarı sahasına yıktığını görüyoruz. Zaman zaman Beşiktaş, Başakşehir'e pasif pres yapınca Başakşehir topu Adebayor'a şişirip dönen toplarda üstün olduğu orta saha gücünü kullandı. Beşiktaş adına olumlu hiçbir şey yoktu. Birbirinden k…